Valley of the Sun Chapter 

                  NATIONAL ASSOCIATION OF TEACHERS OF SINGING

 

Audition Results



Congratulations to the Valley of the Sun Chapter students who participated in the regional auditions!


Advanced College/Independent Studio Classical Women—Age 22-25, 4+ years post high school

3rd Place Nayrel Dell student of Rachel Velarde

Lower College/Independent Studio Classical Men—Age 20-22, 0-2 years post high school

1st Place Aaron Smith student of Amanda DeMaris

High School Classical Men—Age 17-19

2nd Place Samuel Yuh student of Rachel Velarde

High School Classical Men—Age 14-15

1st Place Riley Thornton student of Nichole Jensen

2nd Place Will Alterman student of Nichole Jensen

Youth Classical—Age 11-14, 6th-8th grade

1st Place Mia McFarland student of Nichole Jensen

2nd Place Makenna Jacobs student of Nichole Jensen

Lower College Music Theater Men—Age 17-19, 0-2 years study post-high school

1st Place Anand Khalsa student of Nichole Jensen

Lower College Music Theater Women—Age 17-19, 0-2 years study post high school

4th Place Jolie Strickland student of Rachel Velarde

High School Music Theater Men—Age 16

1st Place Matthew Pitman student of Nichole Jensen

High School Music Theater Men—Age 14-15

1st Place Riley Thornton student of Nichole Jensen

2nd Place Darwin Moore student of Nichole Jensen

4th Place Will Altermann student of Nichole Jensen

High School Music Theater Women—Age 18-19

2nd Place Carmiña Garey student of Nichole Jensen

3rd Place Hailey Palmer student of Nichole Jensen

High School Music Theater Women—Age 17

4th Place Tyler Velarde student of Rachel Velarde

High School Music Theater Women—Age 16

1st Place Amelia Oliver student of Nichole Jensen

3rd Place Audrey Coleman student of Nichole Jensen

High School Music Theater Women—Age 14-15

4th Place Jessica Wastchak student of Nichole Jensen

Youth Music Theater—Age 11-14, 6th-8th grade

1st Place Mia McFarland student of Nichole Jensen

2nd Place Makenna Jacobs student of Nichole Jensen

High School Men CCM—Age 14-19

1st Place Riley Thornton student of Nichole Jensen

2nd Place Darwin Moore student of Nichole Jensen

High School Women CCM—Age 17-19

2nd Place Hailey Palmer student of Nichole Jensen

Youth CCM—Age 11-14, 6th-8th grade

1st Place Mia McFarland student of Nichole Jensen

3rd Place Aleah Garcia student of Allison Houston





Upper College Music Theater

1st Place Rio Chavez Student of Sue Anne Lucius

2nd Place Danielle Grief Student of Sue Anne Lucius

3rd Place Xelha Castrejon Student of Sue Anne Lucius

Honorable Mention

Matthew Fallon Student of Jeffrey Stevens and Joey Johnson


Lower College Men Music Theater

1st Place Anand Khalsa Student of Nichole Jensen

2nd Place Thommy Long Student of Allyson Van Patten

3rd Place Samuel Williams Student of Tracy Peterson

Honorable Mention

Levi Medina Student of Catherine Hauan and Tracy Peterson

Tyler Sines Student of Beth Livingston-Hakes


Lower College Women Music Theater

1st Place Eliza Faigel Student of Judith Cloud

2nd Place Sammy Maxwell Student of Sue Anne Lucius

3rd Place Suzy Olson Student of Catherine Hauan and Nichole Jensen

Honorable Mention

Carly Farabee Student of Catherine Hauan

Lina Forero Student of Stephanie Fox

Jolie Strickland Student of Rachel Velarde

Hanna Van Belle Student of Deborah Raymond

Macy Wood Student of Sue Anne Lucius


Adult Avocational Music Theater Men

1st Place Sergio Santa Cruz Student of Catherine Hauan

2nd Place Huy Ly Student of Tracy Peterson

3rd Place JT Ziervogel Student of Catherine Hauan


Adult Avocational Music Theater, Women

1st Place Bethany Baca Student of Christine Welty

2nd Place Chanty Garfias-Rabi Student of Jennifer Nagy

3rd Place Ami Porter Student of Corinne Walker and Nikki Gray


17-18 Year Old High School Men Music Theater

1st Place Sam Joseph Student of Linda Spevacek

2nd Place Cameron Swindler Student of Mary Jane McCloskey

3rd Place Owen Kelly Student of Thomas Jones

Honorable Mention

Jake Harrell Student of Stephanie Fox


17-18 Year Old High School Women Music Theater, Division 2

1st Place Grace Napoletano Student of Mary Jane McCloskey

2nd Place Hailey Palmer Student of Nichole Jensen

3rd Place Sophia Bavishi Student of Stephen Crawford

Honorable Mention

Brielle Larson Student of Mary Jane McCloskey

Emma Blake Student of Mary Jane McCloskey

Mia D’Ortenzio Student of Mary Jane McCloskey

Chloe Elmer Student of Stephanie Fox

Veda Thomas Student of Beth Livingston-Hakes


17-18 Year Old High School Women Music Theater, Division 1

1st Place Elizah Knight Student of Stephanie Fox

2nd Place TIE

Benny Cowans Student of Thomas Jones

Carmiña Garey Student of Nichole Jensen and LisaAnne Brooks

Honorable Mention

Roxanne Barraza Student of Sammy Jo Brauer

Anna Smith Student of Linda Spevacek

Emma Hansen Student of Allyson Van Patten

Molly Porter Student of Allyson Van Patten

Michaela Griffin Student of Linda Spevacek

Jenna Worley Student of Kaarin Safsten

Elisabeth Kinghorn Student of Stephanie Fox

Sara Matin Student of Beth Livingston-Hakes and Stephen Crawford

Autumn Kelleher Student of Allyson Van Patten


16 Year Old High School Men Music Theater

1st Place Matthew Pitman Student of Nichole Jensen and Jeanne Pitman

2nd Place Charlie Siegel Student of Tomas Jones

3rd Place Josiah Herfurth Student of Mary Jane McCloskey

Honorable Mention

Aryaman Nath Student of Stephanie Fox


16 Year Old High School Women Music Theater

1st Place Delaney Balk Student of Jennifer Nagy

2nd Place Samantha Adams Student of Stephanie Fox

3rd Place Audrey Coleman Student of Nichole Jensen

Honorable Mention

Zoee Woods Student of Rachel Stoddard

Katie Brown Student of Christine Welty and Terri Temple

Isabelle Knowles Student of Christine Welty

Makenzie Couch Student of Rachel Stoddard

Tori Richter Student of Nichole Jensen

Clara Moffitt Student of Linda Spevacek


14-15 Year Old High School Men Music Theater

1st Place Riley Thornton Student of Nichole Jensen

2nd Place TIE

Connor Dunning Student of Linda Spevacek

Darwin Moore Student of Nichole Jensen

Honorable Mention

Jacoby Geenen Student of Abigail Kimball

Luke Poarch Student of Mary Jane McCloskey

Tyler Bersano Student of Nichole Jensen


15 Year Old High School Women Music Theater

1st Place Olivia Porter Student of Allyson Van Patten

2nd Place Bella Panepinto Student of Jennifer Nagy

3rd Place TIE

Isabella Brown Student of Jennifer Nagy

Octavia Chudnow Student of Mary Jane McCloskey

Honorable Mention

Faith Kirkland Student of Stephanie Fox

Raechel Rawicz Student of Thomas Jones

Simone Rawicz Student of Thomas Jones


14 Year Old High School Women Music Theater

1st Place Aliyah Douglas Student of Stephanie Fox

2nd Place TIE

Lya Armistead Student of Allison Houston

Rachel Solyn Student of Stephanie Fox

Honorable Mention

Shelly Pertsovsky Student of Rachel Stoddard

Arden Good Student of Allyson Van Patten

Macy Hansen Student of Stephanie Fox

Olivia D’Ortenzio Student of Mary Jane McCloskey

Jaeden Nagai Student of Mary Jane McCloskey

Olivia Timothy Student of Carol Webb

Greylyn Zurita Student of Stephanie Fox


Youth Men Music Theater

1st Place Ian Gray Student of Thomas Jones

2nd Place Gavin Paulson Student of Allison Houston

3rd Place Kylan Chait Student of Nichole Jensen

Honorable Mention

Tristan Coil Student of Allison Houston

Gianni Gonzalez Student of Allison Houston


13-15 Year Old Women Music Theater

1st Place TIE

Makenna Jacobs Student of Nichole Jensen and Kristin Drathman

Mia McFarland Student of Nichole Jensen

3rd Place Aleah Garcia Student of Allison Houston

Honorable Mention

Madison Santiago Student of Stephanie Fox

Marguerite Duma Student of Tracie Jones

Natalie Cline Student of Emam England

Zoey Waller Student of Christine Welty

Chloe Fox Student of Stephanie Fox

Elliot Burns Student of Carol Webb

Grace Ohlee Student of Jennifer Nagy

Julia Pitman Student of Nichole Jensen and Jeanne Pitman

Reagan Plank Student of Nichole Jensen and Carol Webb


11-12 Year Old Girls Music Theater

1st Place TIE

Hailey Laidig Student of Carol Webb

Zoie Moller Student of Mary Jane McCloskey

Lily Nelson Student of Tracie Jones

Honorable Mention

Justine Wattay Student of Tracie Jones

Jenya Zurita Student of Stephanie Fox

Camy Hansen Student of Stephanie Fox

Isabelle Etchamendy Student of Allison Houston

Isabella Cons Student of Allison Houston

Vivian Nichols Student of Christine Welty

Kiera Kuehnle Student of Katherine Scally

Abigail Springer Student of Nichole Jensen

Taylor Peel Student of Tracie Jones


Children’s Music Theater

1st Place Maddie Miller Student of Nichole Jensen and Tracie Jones

2nd Place TIE

Baylee Horvath Student of Emma England

Allie Tam Student of Abigail Kimball

Honorable Mention

Olivia Haller Student of Allison Houston

Montanna Coil Student of Allison Houston

Savanna Swiatkowski Student of Nichole Jensen and Nikki Gray

Savannah Springer Student of Nichole Jensen


Contemporary Commercial Music Adult

1st Place Desmond O’Connell Student of Jose Ricardo Pereira

2nd Place Isaiah Gonzalez Student of Catherine Hauan

3rd Place TIE

Rio Chavez Student of Sue Anne Lucius

Jolie Strickland Student of Rachel Velarde


Contemporary Commercial Music High School Men

1st Place Riley Thornton Student of Nichole Jensen

2nd Place Darwin Moore Student of Nichole Jensen

3rd Place Tyler Bersano Student of Nichole Jensen


Contemporary Commercial Music 16 – 18 Year Old Women

1st Place Elisabeth Kinghorn Student of Stephanie Fox

2nd Place Hailey Palmer Student of Nichole Jensen

3rd Place Mia D’Ortenzio Student of Mary Jane McCloskey

Honorable Mention

Tori Richter Student of Nichole Jensen

Sonam Jain Student of Anna-Lisa Hackett

Kate Ewing Student of Katherine Scally

Sophia Bavishi Student of Stephen Crawford

Mia Montoya Student of Stephanie Fox

Audrey Coleman Student of Nichole Jensen


Contemporary Commercial Music 14-15 Year Old Women

1st Place Greylyn Zurita Student of Stephanie Fox

2nd Place TIE

Aliyah Douglas Student of Stephanie Fox

Tilda Ellefson Student of Carol Webb

Honorable Mention

Cierra McKinnon Student of Allison Houston


Advanced College / Independent Studio Women Classical

1st Place Heather Lake Student of Judith Cloud


Upper College / Independent Studio Men Classical

1st Place Sague Molina Student of Deborah Raymond

2nd Place C. J. Case Student of Judith Cloud and Robert Saunders

3rd Place Ye Lynn Han Student of Jose Ricardo Pereira


Upper College / Independent Studio Women Classical

1st Place Abigail Bush Student of Christine Graham

2nd Place TIE

Xelha Castrejon Student of Sue Anne Lucius

Mary Kray Student of Deborah Raymond

Jessie Kate Leventis Student of Deborah Raymond

Honorable Mention

Deanna Alcala Student of Judith Cloud

Lydia Bangura Student of Christine Graham

Kenadee Brown Student of Deborah Raymond


Lower College / Independent Studio Male Classical

1st Place Aaron Smith Student of Amanda DeMaris

2nd Place Desmond O’Connell Student of Jose Ricardo Pereira

3rd Place Keith Webb Student of Nathan De’Shon Myers and Nathan Haltiwanger

Honorable Mention

Hayden Dawson Student of Thomas Jones

Victor Flores Student of Jennifer Nagy

Samuel Williams Student of Tracy Peterson


Lower College / Independent Studio Women Classical

1st Place Hanna Van Belle Student of Deborah Raymond

2nd Place Annie Heartney Student of Nathan De’Shon Myers and Caroline Corrales

3rd Place Esther Evins Student of Christine Graham and Constanze Bender

Honorable Mention

Selena Hopkins Student of Stephanie Fox

Carly Farabee Student of Catherine Hauan

Elizabeth Aranda Student of Judith Cloud

Allison Harmon Student of Judith Cloud and Elise Kurbat

Ellie Barrett Student of Nathan De’Shon Meyers and Kimberly Moller

Alexia Zazueta Student of Sue Anne Lucius

Lina Forero Student of Stephanie Fox

Mackenzie Nelson Student of Judith Cloud


Adult Avocational Men Classical

1st Place Sergio Santa Cruz Student of Catherine Hauan and Tracy Peterson

2nd Place Huy Ly Student of Tracy Peterson


Adult Avocational Women Classical

1st Place Ashley Martin-Casler Student of Judith Cloud


16-18 Year Old High School Men Classical

1st Place Cameron Swindler Student of Mary Jane McCloskey

2nd Place Samuel Yuh Student of Rachel Velarde

3rd Place Grant Gurr Student of Thomas Jones

Honorable Mention

Josiah Herfurth Student of Mary Jane McCloskey

Matthew Pitman Student of Nichole Jensen and Jeanne Pitman

Charlie Siegel Student of Thomas Jones


17-18 Year Old High School Women Classical

1st Place Michaela Griffin Student of Linda Spevacek

3rd Place TIE

Elisabeth Kinghorn Student of Stephanie Fox

Elizah Knight Student of Stephanie Fox

Honorable Mention

Alexa Buttafuoco Student of Nancy Harris

Brianna Noble Student of Kari Weldon

Carmen Williams Student of Carolyn Rynex

Hailey Palmer Student of Nichole Jensen

Jenna Worley Student of Kaarin Safsten


16 Year Old High School Women Classical

1st Place Makenzie Couch Student of Rachel Stoddard

2nd Place Isabelle Knowles Student of Christine Welty

3rd Place Samantha Adams Student of Stephanie Fox


14-15 Year Old High School Men Classical

1st Place Tyler Bersano Student of Nichole Jensen

2nd Place TIE

Avery Nahf Student of Stephanie Fox

Luke Poarch Student of Mary Jane McCloskey

Riley Thornton Student of Nichole Jensen


15 Year Old High School Women Classical

1st Place Nicole Witte Student of Stephanie Fox

2nd Place Octavia Chudnow Student of Mary Jane McCloskey


14 Year Old High School Women Classical

1st Place Rachel Solyn Student of Stephanie Fox

2nd Place Aliyah Douglas Student of Stephanie Fox

3rd Place Jaeden Magai Student of Mary Jane McCloskey


Youth Women Classical

1st Place TIE

Mia McFarland Student of Nichole Jensen

Zoie Moller Student of Mary Jane McCloskey

3rd place Makenna Jacobs Student of Nichole Jensen and Kristin Drathman

Honorable Mention

Madison Santiago Student of Stephanie Fox

Manasa Suramanian Student of Kari Weldon

Julie Campion Student of Stephanie Fox

Debora He Student of Kari Weldon

Francesca Stazzone Student of Stephanie Fox

Sofia Borras Student of Stephanie Fox

Julia Pittman Student of Nichole Jensen and Jeanne Pitman

Victoria Yang Student of Kari Weldon

Abigail Springer Student of Nichole Jensen

Reagan Plank Student of Nichole Jensen and Carol Webb


Children’s Classical

1st Place Savannah Springer Student of Nichole Jensen

2nd Place Maddie Miller Student of Nichole Jensen and Tracie Jones

3rd Place Savannah Swiatkowski Student of Nichole Jensen and Nikki Gray

Honorable Mention

Victoria Page Student of Stephanie Fox

Sofia Oconer Student of Kari Weldon

Jingwen Cui Student of Kari Weldon

Sonya Viswanath Student of Kari Weldon





Quick links

Follow us here

© Wild Apricot teachers association. 

Powered by Wild Apricot Membership Software